5.4. 2014

 

ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZÓNY

 

Bylo nebylo jedno město. Prý ptáčník Velen procházejíce se v prostorách nového hradu na skále, darovaných markrabětem, jednou zakopnul a zvolal: „Už nebudu chodit bosko více.“ A město tak dostalo své jméno a také erb – sedmizubý hřeben, jako památku na den, kdy Velen zbloudilému šlechtici nabídl přístřeší, koupel, a jeho dlouhé kadeře mu pročesal právě dřevěným sedmizubým hřebenem.

 

Každým rokem město Boskovice symbolicky otevírá turistickou sezónu a umožní tak veřejnosti navštívit všechny historické památky. Letos při této příležitosti proběhla v sobotu 5. dubna celodenní kulturní akce organizovaná občanským sdružením INTERA.

 NA SEDM ZÁPADŮ

aneb příběhy boskovických domů

 

V sobotu 5. dubna 2014 byla zahájena turistická sezóna. Město Boskovice při této příležitosti podpořilo celodenní kulturní program určený široké veřejnosti, zvláště rodinám a dětem. Oficiální zahájení proběhlo v sobotu v 9 hodin u boskovické radnice za přítomnosti představitelů města.

Po slavnostním uvedení následovalo rozdávání map nezbytných pro hravé putování v historickém centru. Sedm zastavení bylo vždy doplněno příběhem, který přibližoval historii místa, domu, a život zdejších lidí. Nejen děti se mohly interaktivní formou seznámit s židovskou kulturou, která je spjata s minulostí našeho města. Putování skončilo v prostorách zámeckého nádvoří, kde na děti čekala odměna. K příjemnému odpočinku zahrála dětská folková skupina PRUŽINY a divadlo KOLÁRKA uvedlo představení  Jak šel Koblížek na vandr. Děti se výtvarně projevily při výrobě loutek nebo výzdobě činžovních domů. Zpestřením celého dopoledne byla přítomnost živých zvířat: zakrslých králíků, koní a poníků. Návštěvnost lze odhadnout na 400 lidí, dětským účastníků bylo vydáno přes 200 perníkových klíčů.

Odpolední program byl určen spíše starší generaci. Netradiční prohlídka zámeckého sklepa a půdy se konala ve 13 hodin s účastí přibližně 30 osob, v 15 hodin byla skupina zájemců dvojnásobná. Ve 14 hodin se shromáždil dav turistů před branou do židovského ghetta. Poutavý výklad paní Janíkové pozorně vyslechlo přes 70 zúčastněných osob.

Program skutečně oslovil širokou veřejnost – rodiny s dětmi i jejich prarodiče. Pestrá nabídka aktivit, připravených na první dubnovou sobotu, oslovila asi 600 obyvatel a návštěvníků města Boskovice.

 

 

Na sedm západů